British International School - Bratislava

  • Share on Facebook
  • Share on Twitter
  • Share on Linkedin
  • Share on Google Plus

Moderná a bezpečná Wi-Fi sieť pre B.I.S. v Bratislave

"Spoločnosť ZyXEL sme si vybrali najmä kvôli riadiacej jednotke NXC5200, ktorý kombinuje v sebe všetky potrebné funkcie. Spojením riadiacej jednotky a tenkých prístupových bodov sme vytvorili systém s centrálnou správou a nenáročnou administráciou. Inštalácia prebiehala hladko aj vďaka napájaniu PoE." Jaroslav Hamráček, UIT

VÝZVA

 

Hlavním požadavkem vedení bylo, aby škola disponovala rychlou, kvalitní a především bezpečnou Wi-Fi sítí. Studenti, vyučující, ale i ostatní pracovníci školy a v neposlední řadě široká veřejnost navštěvující školu potřebují přístup k internetu. Existuje tedy více rolí v samotném vstupu do systému. Přestože se všichni připojují do stejné sítě, každý musí mít jiná práva. Návštěvníci smějí jen na internet, studenti mohou přistupovat do školní části, ale jen do vymezené sekce, do jiné části pak mohou vyučující. Ze stejné sítě mohou IT pracovníci konfigurovat školní servery nebo měnit síťové nastavení. Vysoký důraz byl kladen na kvalitní zabezpečení celé implementace. Případný hacker si musí vylámat zuby, zavirovaný notebook studenta nesmí ohrozit síť ani ostatní uživatele. To všechno při minimálních zásazích do instalace budovy a samozřejmě bez potřeby se o celou infrastrukturu významnějším způsobem starat. Síť měla být dle požadavků dostupná ve všech částech školy s dostatečně kvalitním signálem po celém areálu. Podporována musejí být jak nejmodernější zařízení, tak starší notebooky.

 

REALIZACE

 

Společnost ZyXEL má pro tyto typy instalací Wi-Fi sítí unifikované řešení. Řídicí jednotka NXC5200 dokáže obsluhovat až 240 samostatných přístupových bodů. Konfigurace všech přístupových bodů probíhá centrálně z jednoho místa. Podporovány jsou nejnovější šifrovací algoritmy, součástí je také výkonný firewall. Součástí systému je i webová autentizace, přesnì tak jak škola požadovala.

 

SHRNUTÍ

 

Instalace řídicích jednotek i jednotlivých access pointù byla rychlá a bezproblémová. Díky napájení po ethernetovém kabelu (PoE) stačilo ke každému AP přivést pouze jediný kabel, což minimalizovalo náklady na instalaci. Veškerý prostor školy je tak nyní pokryt kvalitním Wi-Fi signálem a celá síť je zároveň maximálně bezpečná.

 

INSTALOVANÁ ZAŘÍZENÍ

1x řídicí jednotka NXC5200 - řídicí jednotka pro bezdrátové sítì. K prvku lze připojit až 240 AP, NXC5200 je pak všechny řídí a konfiguruje. Zvládá roaming mezi jednotlivými AP, provádí autentizaci uživatelù, zajišťuje šifrování přenosù (WPA2, WPA, WEP, 802.1x), zkrátka řídí celou bezdrátovou část.

12x přístupový bod NWA5160N -

samotný access point, ke kterému se pøipojují bezdrátová zaøízení. Konfigurace antén je 3×3 (pøenosová rychlost Wi-Fi až 300 Mb/s), podporuje Wi-Fi jak v pásmu 2,4 GHz, tak v pásmu 5 GHz (standardy 802.11a/g/n). AP má gigabitové LAN rozhraní a je možné jej napájet po ethernetu.

 

2x switch GS1500-24P - v

ýkonný switch, ke kterému byly připojeny jednotlivé AP. Patří do třídy switchù enterprise, vyniká jednoduchou konfigurací a množstvím pokročilých funkcí, včetně QoS, agregace, zvládá monitoring a analýzu sítě. Byl použit i proto, že dokáže napájet jednotlivé AP.

 

KLÍČOVÉ PŘÍNOSY

- Kvalitní a bezpečná síť ve všech částech školy pro všechny uživatele

- Jednoduchá instalace: k přístupovému bodu stačilo natáhnout pouze ethernetový kabel, přes který se také napájí (odpadá potřeba napájecích adaptérů, zásuvek, celkově se sníží spotřeba energie)

- Komfortní používání: je možné se s připojeným zařízením pohybovat mezi AP, aniž by došlo k výpadku nebo přerušení spojení (funkce roaming)

- Minimální nároky na údržbu a správu

 

 

 

Back to Success Stories